października 15, 2023

października 15, 2023

CIASTO DROŻDŻOWE ZE ŚLIWKAMI Z OLEJEM RZEPAKOWYM

 wegańskie ciasto drożdżowe


WSPÓŁPRACA PŁATNA

Działanie realizowane z Funduszu Promocji Roślin Oleistych 

#Fundusze Promocji



Akcja Pokochaj Olej Rzepakowy ma charakter promocyjno – informacyjny, a jej głównym celem jest podkreślenie walorów zdrowotnych i odżywczych oleju rzepakowego. Organizatorem kampanii jest Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju.



Serdecznie witam podczas kolejnej, jesiennej odsłonie akcji.


Jesień to dla mnie czas, który wyjątkowo kojarzy się z wypiekami. Moim ulubionym rodzajem ciasta jest drożdżowe. Z ciastem drożdżowym ze śliwkami mam wiele dobrych wspomnień z dzieciństwa. Wspominam wieczory, podczas których z babcią wyrabiałam ciasto, obawiam się mąką i układamy na cieście śliwki. 

Pewnie dlatego ciasto ze śliwkami to wciąż mój ulubiony wypiek.


Najważniejszym składnikiem w cieście drożdżowym są oczywiście drożdże. To one sprawiają, że ciasto rośnie. Kolejnym ważnym składnikiem w wegańskiej czyli bezjajecznej wersji ciasta jest dodatek tłuszczu. Ja stawiam na olej rzepakowy. Dzięki olejowi, ciasto po upieczeniu jest delikatnie i lekko wilgotne. Bez oleju, ciasto może wyjść suce i gumowate.  

Sięgam po olej rzepakowy również dlatego iż ma on delikatny i uniwersalny smak, który nie wpływa na smak ciasta. 


Olej rzepakowy to idealny i uniwersalny tłuszcz. Warto stosować go w kuchni nie tylko ze względu na jego lekki smak co ze względów zdrowotnych. 

Olej rzepakowy zaliczany jest do najcenniejszych tłuszczów, przede wszystkim ze względu na wysoki poziom (ok. 90%) wartościowych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolowego (omega-6), alfa-linolenowego (omega-3) oraz oleinowego (omega-9). Ponieważ organizm ludzki nie wytwarza tych kwasów, a są one niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania, powinny być dostarczane z pożywieniem. 2 łyżki oleju rzepakowego dziennie pokrywają w 100% zapotrzebowanie na kwas alfa-linolenowy z rodziny omega-3.  Co ciekawe olej rzepakowy zawiera 10 razy większą dawkę kwasów omega 3 od oliwy i aż 40 razy więcej niż tak popularny olej z pestek winogron.

Dodatkowo olej rzepakowy wyróżnia się wśród olejów wysoką zawartością witamin: E i K.



Po więcej ciekawych informacji zapraszam na stronę:

https://www.pokochajolejrzepakowy.eu/o-oleju/



Największe wątpliwości związane z olejem rzepakowym skierowane są obawą, że oleje rzepakowe posiadają w swym składzie glifosat (jest on substancją czynną produktu  pod nazwą Roundup) . To środek chemiczny mający na celu zwalczanie chwastów i dosuszanie przedżniwne. Zaczęto stosować go w USA w 1974 r. W Polsce Roundup zaczęto stosować pięć lat później w 1979 r. Roundup w Polsce stosowany jest nadal, występuje w niemal 90 środkach chemicznych. Stosowany nieuważnie może mieć tragiczne skutki dla środowiska. Zauważyłam jednak, że ludzi głównie martwi to czy  glifosat zawarty jest bezpośrednio w oleju. 


Na stronie Pokochaj Olej Rzepakowy przytoczono wyniki badań przeprowadzone niezależnie przez Sanepid w Warszawie oraz Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, wyniki są jednoznaczne:

"Dokonaliśmy analizy oleju rzepakowego obecnego na polskim rynku i przebadaliśmy 16 nabytych w sklepach próbek oleju rzepakowego tłoczonego na zimno i rafinowanego pochodzących od różnych producentów. Badania wykonaliśmy w dniach 3-17 marca 2020 roku.(...)W żadnym przypadku nie stwierdziliśmy obecności pozostałości glifosatu. Limit detekcji tego związku w oleju rzepakowym w naszych analizach wynosił 0,01 mg/kg, a więc w żadnej próbce nie było go w takich ilościach."

Co więcej można wyczytać, że glifosat nie rozpuszcza się w tłuszczach, zatem nawet jak był zastosowany do uprawy rzepaku, to w trakcie tłoczenia nie przejdzie do oleju, a pozostanie w słomie.

Dodatkowo proces rafinacji ma na celu usuwanie pozostałości środków ochrony rzepaku, więc w oleju rafinowanym na pewno go nie będzie.

Sceptykom polecam kupować olej rzepakowy z upraw ekologicznych  po prostu wspierając mniejsze gospodarstwa rolne, które glifosatu nie stosują wcale. Tym samym możemy cieszyć się wszystkimi zdrowotnymi właściwościami oleju rzepakowego z czystym sumieniem i bez zbędnych wątpliwości.

 

Po więcej ciekawym informacji rozwiewających wątpliwości dotyczące glifosatu oraz  po inne odpowiedzi odsyłam do strony Pokochaj Olej Rzepakowy

https://www.pokochajolejrzepakowy.eu/oleju-rzepakowym-obecny-glifosat/

https://www.pokochajolejrzepakowy.eu/olej-rzepakowy-bezpieczenstwo-spozycia-pytania-odpowiedzi/












8 śliwek


200g ciepłego mleka roślinnego

7g suchych lub 30g świeżych drożdży

6-7 łyżek cukru 

4 łyżki oleju rzepakowego

do 400g mąki pszennej  



3 łyżki oleju rzepakowego

4  łyżki mąki

1 łyżka cukru

1 łyżeczka zimnej wody


Przygotuj miskę. Wlej do niej mleko, wsyp drożdże i cukier. Mieszaj aż drożdże i cukier się rozpuszczą.


Następnie powoli i stopniowo, ciągle mieszając otwartą dłonią dosypuj mąki. 


Na koniec dodaj olej. 


Przenieś ciasto na blat i chwilę wyrabiaj. Ciasto powinno być miękkie i sprężyste. 


♥Przenieś z powrotem do miski. Przykryj mokrą ściereczką i pozostaw na 40-60 minut


Przenieś ciasto do formy z papierem do pieczenia. Rozciągnij tak by wypełniło całe dno. 


Przykryj ścierką i zostaw kolejne na 20-30 minut.


 W tym czasie przygotuj kruszonkę. Połącz wszystkie składniki w misce. Dodaj odrobinę zimnej wody by lepiej połączyć składniki. Powinna wyjść zwarta, lekko krucha kulka. Przenieś ją do lodówki.


Śliwki umyj i przekrój na połówki. Usuń pestki. 


Układaj wg uznania na wyrośniętym cieście, skórką na dół. Lekko dociśnij.


Na koniec przy pomocy tarki lub dłońmi oprósz ciasto kruszonka. 


Piekarnik rozgrzej do 180 stopni. Piecz ciasto około 30 minut aż zacznie się rumienić.  



1 komentarz:

  1. Drożdżówki na oleju wychodzą bardzo smaczne. Moim zdaniem ciasta drożdżowe jako nieliczne znoszą dobrze zamianę mleka krowiego na owsiane i masła na olej albo tłuszcz bezmleczny. Olej rzepakowy ma taki neutralny smak, pewnie dzięki temu. Ciasto wygląda świetnie. Pewnie tak też smakuje.

    OdpowiedzUsuń