Masala dosa to jedno z najlepszych dań jakie zjecie w krakowskim, legendarnym barze Momo. Chociaż menu jest obszerne to innymi daniami bywa różnie. Dwa dania od lat smakują tak samo i tak samo dobrze. Jest to zupa sambar i naleśniki dosa, koniecznie podawane w zestawie.
Przepisów na naleśniki dosa znajdziecie w internecie sporo. Większość z nich to swoista interpretacja oryginału. Trochę się temu nie dziwie, że na podstawie przepisu na dose powstają jego uproszczone wersje. Powód jest jeden; ciasto na naleśniki dose potrzebuje czasu.
Na początku ryż i soczewice należy oczyścić i moczyć koniecznie min 12h. Następnie składniki mieli się na gęste ciastko i pozostawia do fermentacji. Tutaj czas bywa różny, ale również jest to mini 12h czekania.
Uwierzcie mi warto czekać. Dosa to zdrowy, treściwy i pożywny obiad.
Wskazówki ułatwiające przygotowanie dose
- Do dosy nadaje się każdy rodzaj soczewicy i ryżu. Najlepsza będzie soczewica urid dahl, czerwona i biały ryż o podłużnych nasionach. Najlepszy będzie parboiled, lub inne podłużne białe. W sklepach indyjskich można znaleźć ryż specjalnie do dosy. Nie poleca się ryżu do sushi i risotto.
- Najlepsze w naleśnikach dosa jest to, że składniki można dowolnie zmieniać, można przygotować dose z innych soczewic, grochów, nasion, kasz, ryżów, a nawet płatków owsianych. Pamiętaj, że różne skłądniko mogą mieć różny czas fermentacji.Wszystko zależy od Was!
- Fermentujemy najlepiej w tem pokojowej. Im cieplej tym fermentacja zachodzi szybciej.
- Podobnie jest z proporcjami, nie muszą być 1:1 można kombinować po swojemu.
- Dose należy smażyć na dobrze rozgrzanej patelni z małą ilością oleju.
- Farsz tradycyjnie składa się z ziemniaków, ale dose podaje się również z pastami i kolorowymi chutneyami.
- Daj sobie czasu i się nie śpiesz, rozprowadzanie ciasta po patelni wydaje się trudne, ale za 3 plackiem już na pewno poczujesz swój ruch. Jedni do rozlewania ciasta używają metalowej chochli, mnie zdecydowanie łatwiej rozprowadzać ciastko przy pomocy łyżki stołowej
- Ciasto można przechowywać do 7 dni w lodówce oraz można mrozić na dłużej.
1 szklanka ryżu białego (wszystkie będą ok oprócz czarnego czy jaśminowego)
1 szklanka czerwonej soczewicy lub soczewicy urid dahl
1 łyżka nasion kopru włoskiego
1 łyżeczka soli
farsz
5 ziemniaki
1 cebula (niekoniecznie)
1cm startego imbiru
2 łyżeczki ziaren kuminu
1/4 łyżeczki asafetydy (niekoniecznie)
1/2 łyżeczki kurkumy
płatki chili
świeża kolendra
sól
olej kokosowy
💚 Ryż i soczewicę wypłucz pod bieżącą wodą. Przenieś do wspólnej lub osobnych misek. Dodaj koper włoski, zalej wodą, przykryj i zostaw do namoczenia na 12h.
💚 Odcedź ale nie wylewaj wody, w której moczyły się składniki.
💚 Namoczony ryż i soczewicę przenieś do blendera. Dodaj około 1/2 szklanki odlanego płyn i sól.
💚 Zblenduj na jednolitą konsystencję. Masa w dotyku powinna być gładka i pozbawiona grudek. Jeśli masz blender typu vitamix nie powinno być problemu z mixowaniem. Jeśli masz słabszy blender możesz zmiksować ryż i soczewicę osobno.
💚 Przelej płyn do dużego naczynia. Lekko przykryj szmatką lub zakrętką, ale nie zakręcaj. Potrzebujemy przestrzeni by powietrze mogło uciekać. Słoik musi być odpowiednio wielki, bo ciasto może urosnąć!
💚 Trzymaj w temperaturze pokojowej przez 12-24h To zależy od składników jakie użyto. Masa powinna się podnieść i przyjemnie pachnieć jogurtem.
💚 Masa powinna być niego gęściejsza od typowej masy do naleśników. Niech będzie gęsta, ale nie powinno być problemu z rozprowadzaniem ciasta. Jeśli wydaje ci się mocno za bardzo gęsta możesz dodać wody. Staraj się jednak nie mieszać za dużo masy by nie stracić bąbelków .
FARSZ
💚 Ziemniaki obierz i ugotuj do miękkości.
💚 Rozgrzej olej i zacznij smażyć posiekaną drobną cebulkę, dodaj imbir i inne przyprawy, niech kumin zacznie skwierczeć i "tańczyć"
💚 Dodaj ziemniaki i całość ubij i dobrze wymieszaj. Dopraw solą do smaku.
💚 Farsz przenieś do miseczki.
💚 Patelnie bardzo mocno nagrzej. Można delikatnie przetrzeć natłuszczonym ręcznikiem papierowym. Na środek wlej porcję ciasta, poczekaj 3 sekundy i przy pomocy metalowej łyżki zacznij kulistym ruchem rozprowadzać masę po patelni. Zależy nam na charakterystycznym wzorze w kształcie spiralki, ale spokojnie nie wychodzi ona za pierwszym razem.
💚 Kiedy ciasto jest rozprowadzone możesz delikatnie otłuścić je od góry rozrzucając drobinki oleju kokosowego. Pierwszy naleśnik może nie wyjść, patelnia musi być odpowiednio rozgrzana, trzeba wyczuć czy gęstość ciasta jest ok itp.
💚 Naleśnika delikatnie odklej od boków patelni.
💚Możesz zdjąć naleśnika z patelni, zwinąć w rulon lub rozprowadzić na jednej połowie farsz, a następnie zamknąć na pół
💚 Naleśnik powinien być chrupki.
💚 Podawajcie z czym chcecie jak chcecie, rolujcie, zajadajcie samo lub jak taco. Zabaawaaaaa!
Bardzo dobry przepis, indyjskie smaki w polskim domku :) Przetestowałam i bardzo polecam! :) Pozdrawiam, Stefcia :)
OdpowiedzUsuńIndyjskie naleśniki trafiły na talerze również u mnie:) I na pewno nie był to ostatni raz;) Super!
OdpowiedzUsuńByłam w Indiach raz. Zawsze jadłam na ulicy. Nie mogę zapomnieć smaków i zrobię dużo, aby wrócić do tych ulicznych kucharzy.
OdpowiedzUsuńŚwietna sprawa! Przygotuję, jak tylko dopadnę dobrą soczewicę, bo z nią nie zawsze jest łatwo... a jaki farsz najbardziej polecasz do tych naleśników, poza oczywiście ziemniaczanym?
OdpowiedzUsuńŚwietny przepis, na pewno wypróbuję zwłaszcza, że uwielbiam kurkumę i jej smak :D
OdpowiedzUsuńSmak Momo! Aż mi się zachciało tam wrócić! A czy oni nie dają do tych ziemniaków jeszcze czarnuszki?
OdpowiedzUsuńCzy ciasto mrozimy już sfermentowane po 24h? Jak najlepiej to zrobić, żeby po rozmrożeniu nadawało się do smażenia?
OdpowiedzUsuńJaką ilością wody zalać ryż i soczewicę? Nic nie rośnie i pachnie soczewicą...
OdpowiedzUsuńNie wyszly mi, totalnie sie rozwalily na patelni :(
OdpowiedzUsuńDziwne proporcje. Masa wyszła bardzo gęsta, nie dało się tego rozprowadzić na patelni. Musialam utracić napowietrzenie na rzecz rzadszej konsystencji.
OdpowiedzUsuńIle naleśników wychodzi z podanej porcji?
OdpowiedzUsuńI mam dzisiejszy obiad :) Dziękuję
OdpowiedzUsuń