czerwca 26, 2020

czerwca 26, 2020

SEZONOWY BIGOS Z MŁODEJ KAPUSTY Z BIAŁYM WINEM






Bigos. Jedno słowo, które teleportuje w konkretną porę roku. Bigos kojarzy się z zimą, a szczególnie z okresem świąt. To wtedy niemal w każdej kuchni w Polsce zaczyna pachnieć specyficzną, lokalną potrawą jaką jest bigos. W skrócie bigos to długo gotowana potrawa, której bazą jest biała kapusta. Wariacji i przypraw jest ogromnie wiele. Trudno zagłębiać się w uniwersalną recepturę polskiego bigosu, zdaje się że nie ma tej jedynej.


Bigos można przygotować również wiosną i latem z młodej, delikatnej kapusty. Bigos wiosenny może być lżejszy. Do tej odmiany nie dodaję intensywnej wędzonej śliwki , ani dodatków a la mięsnych, czy strączków. Stawiam na lokalne sezonowe warzywa. Sięgam po młodą kapustę, marchewki, cukinię, ziemniaki i pomidory, a wszystko zalewamy wytrawnym białym winem.


Alkohol w bigosie sprawia, że kapusta kruszeje i staje się miękka. Dodatek wina wzbogaca smak potrawy, który staje się głębszy i wytrawny. Zimą do bigosu dodałabym czerwonego wina, wiosną dodaję białego. Potrawa jest lżejsza. 


Wegańskość wina to temat, który często wraca i cały czas jest dość mylnie rozumiany. Czynnikiem decydujących czy wino jest wegańskie jest to jak wino jest klarowne (dotyczy się to też piwa, czy cydru) Wino by miało piękny, czysty kolor poddaje się klarowaniu. Sposobów klarowania jest wiele i sporo z nich nie jest wegańskich. Wino (szczególnie białe)klaruje się żelatyną, mączką kostną, białkami jaja kurzego i innymi produktami odzwierzęcymi.  Te stare metody powoli odchodzą do lamusa na rzecz klarowania mechanicznego lub przy pomocy glinek, węgla czy ziemi okrzemkowej. Alternatywne sposoby klarowania są tańsze i przyjazne dla coraz większej grupie konsumenckiej jaką są weganie i wegetarianie.  




Klarowanie win szczególnie białych jest popularne ze względu na ...estetykę. Wina o szlachetnym, przeźroczysty, nie zmąconym kolorze są milsze dla oka konsumenta.


Z wegańskimi winami jest tak, że póki co nie ma na nie zasady. Nie wszystkie wina są wegańskie, ale też liczba win i innych alkoholi klarownych na produktach odzwierzęcych zasadniczo maleje. Moim sposobem jest kupowanie win sprawdzonych w internecie i na forach. Czasami pisze do dystrybutora lub bezpośrednio do winiarni. 


Wino Cono Sur pijam już od dłuższego czasu, a powiedziała mi o nim przyjaciółka Łucja. “Wino z rowerkiem” bo tak na niego w skrócie mówimy jest łatwo dostępne, ma przyjemną cenę. Tym bardziej raduję się kiedy firmy decydują się iść o krok dalej i inwestować w znaczek V-lebel. Tak właśnie stało się z winem Cono Sur. W winach Cono Sur znajdziecie organiczną linię oznaczoną znakiem V-label.com, który gwarantuje germańskość win w tej serii. To znaczy, że wina nie były klarowne żadną metodą zawierającą składniki odzwierzęce.

Do sezonowego bigosu wykorzystałam wino Chardonnay 2019. Ma  wyczuwalne nuty grejpfrutów, limonki, kwiatów pomarańczy, ananasa, gruszki. Idealnie pasuje lekko schłodzone, pite na balkonie w ciepły wieczór. Z winem polecam również gotowanie. Ta konkretna butelka idealnie pasuje do duszonych,sezonowych warzyw.









1 młoda kapusta
1 cebula lub por
1-2 marchewki
1 cukinia
kilka ziemniaków
4 pomidory
1 łyżka przecieru pomidorowego
1 szklanka wina Cono Sur Chardonnay 
2-3 szklanki warzywnego bulionu lub wody
2 liście laurowe
4 ziela angielskie
pęczek koperku
1/2 łyżeczki kminku
1 łyżeczka majeranku lub tymianku lub bazylii
2 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki octu jabłkowego (niekoniecznie)
sól







💚 Cebulę lub pora posiekaj. Przesmaż w garnku na oliwie z oliwek.

💚 Marchewkę i ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. Można też zetrzeć na tarce.

💚Kapustę zszatkuj. 

💚 Cukinie pokrój w kostkę. 

💚Wrzuć wszystkie warzywa do garnka.

💚 Dodaj pomidory, liście laurowe,ziele angielskie i kminek.

💚 Duś około 5 minut.

💚 Dodaj wino, a po około 10 minutach zalej całość bulionem.

💚 Duś około godziny. Międzyczasie dodaj przecier pomidorowy.

💚 Pod koniec duszenia dodaj zioła i połowę posiekanego koperku.

💚 Spróbuj i dopraw solą ,pieprzem oraz octem.

💚 Dodaj resztę posiekanego koperku.






6 komentarzy:

  1. Może głupie pytanie, ale czy WINO MOŻE BYĆ NIE WEGAŃSKIE???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepraszam, nie doczytałam o tym klarowaniu!!!!!! :)))

      Usuń
  2. Prosty i smaczny przepis - przetestowałam wczoraj i bardzo polecam :) uwaga, żeby nie przesadzić z winkiem;) Pozdrawiam Kasia Vege :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Kilka dni temu mój znajomy powiedział mi o tym blogu. Ten blog naprawdę jest bardzo ciekawy.

    OdpowiedzUsuń
  4. czy wino białe można zastąpić czerwonym? czy znasz dobre gotowe przyprawy do bigosu?

    OdpowiedzUsuń
  5. Wino jest bardzo ważnym elementem tej potrawy. Warto to rozważyć.

    OdpowiedzUsuń