Muszę przygotowywać więcej przepisów z naleśnikami i pankejkami. Zarówno przepis na amerykańskie naleśniki (z 2013 roku!), co receptura na drożdżowe racuchy z jabłkiem nadal cieszą się wielkim powodzeniem i często je smażycie. Może mam jakiś ukryty dar do pankejków, bo te z dodatkiem banana i płatków owsianych są równie wspaniale. Wychodzą rubasznie grube, są wyrośnięte, miękkie, puszyste i wilgotne w środku. To idealne danie na śniadanie, ale i właściwie guilty plesure lub deser.
Ale przy śniadaniach zostańmy. Jedni je jedzą inni nie. Ostatnie tezy głoszą, że to wcale nie jest najważniejszy posiłek w ciągu dania, bo jeść powinniśmy w tedy, kiedy czujemy taką potrzebę. Mnie to cieszy bo potrzebę jedzenia śniadań czuję wyjątkowo tylko w weekend. W ciągu tygodnia mój poranek przedłuża się nad kawą i ewentualnie owocami.
Oprócz kawy tego, czego nie może zabraknąć u mnie rano to ...suplementy! Zgadliście. Od czasu do czasu warto o tym przypominać.
Dietę wegańską z powodzeniem można stosować na każdym etapie życia. Jeśli jedzenie jest zróżnicowane i odpowiednio, z głową, zbilansowane weganinem może zostać również dziecko oraz mama w ciąży. Ważne jest oczywiście odpowiednie dobranie składników bogatych w różne mikroelementy. Prawda jest taka, że każda dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, ponieważ różne niedobory można zauważyć u osób z różnych środowisk, w różnym wieku i oczywiście u tak zwanych wszystkożerców.
Jednym z najważniejszych suplementów dla wegan jest wit B12, której nasz organizm nie wytwarza i musimy B12 sobie dostarczyć. Jej źródłem są niestety produkty pochodzenia zwierzęcego, przez co weganie i wegetarianie muszą dostarczać ten składnik inną drogą niż z pożywieniem, np. poprzez suplementację.
B12 jest ważna. Wspiera funkcje systemu odpornościowego, co jest szczególnie ważne oraz pomaga utrzymać w odpowiednim stanie układ nerwowy, wspomaga produkcję czerwonych krwinek, wspiera funkcje psychologiczne, odgrywa rolę w zmniejszaniu uczucia zmęczenia i znużenia, przyczynia się do utrzymania właściwego metabolizmu energetycznego itp.
Jeśli nie jecie mięsa to warto sprawdzać czy dany suplement jest przeznaczony dla wegan i wegetarian. Często w składzie może mieć żelatynę lub inne odzwierzęce składniki.
Suplementy diety można kupić w formie kapsułek do połykania, do ssania, kropel i sprayu - ta ostatnia forma sprawia, że witamina szybko się wchłania i nie ma problemu z połykaniem. Suplement diety Ballamin, który ostatnio stosuję jest właśnie w formie sprayu doustnego i można go kupić w aptece a to jest dobra wiadomość, bo większość wcześniej przyjmowanych przeze mnie suplementów kupowałam wyłącznie przez internetowe sklepy dla wegan. A to dodatkowa korzyść, że możesz kupić Ballamin w pobliżu swojego miejsca zamieszkania i od razu zacząć go stosować. Podkreślę jeszcze raz, że Ballamin jest odpowiedni do stosowania przez wegan i wegetarian oraz nie zawiera cukru.
Ballamin starcza na około 2,5 miesiąca, jest przyjemny w smaku i można go zażyć niezależnie od posiłku. Chociaż uważam , że jeśli lubicie śniadania to ten rytuał suplementacji w czasie posiłku jest dobry.
Ballamin
post powstał przy współpracy Ballamin
na 6 dużych pankejków
2 średnie banany
1 szklanka mleka roślinnego
jedna łyżka octu jabłkowego
1 szklanka mąki pszennej lub orkiszowej jasnej
1 szklanka drobnych płatków owsianych
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2-3 łyżki cukru
1 łyżeczka cynamonu
duża szczypta soli
1 łyżka oleju + olej do smażenia
💚 W mniejszej miseczce połącz mleko z octem.
💚 Przenieś banany do miski i mocno rozdrobnij je widelcem.
💚 Dodaj do bananów mąkę, płatki, proszek do pieczenia, cukier, cynamon i sól.
💚 Dodaj mleko i zacznij mieszać.
💚 Na koniec dodaj olej.
💚 Rozgrzej patelnię z odrobią oleju.
💚 Porcjuj masę po 2 łyżki na jeden naleśnik. Wyjdą duże.
💚 Smaż po kilka minut z obu stron na złoto.
💚 Podawaj z jogurtem kokosowym, owocami i syropem klonowym.
Hej, bez octu też wyjdą?
OdpowiedzUsuńmożesz użyć soku z cytryny :)
UsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńZrobiłam placusie i były pyszne, ale jeśli chodzi o konsystencję, to wyszły mi tak jak zazwyczaj wychodzą, tzn nie tak puszyste jak zdają się być na zdjęciu. nie wiem czy pankejki mnie nie lubią, czy może po prostu powinnam ustawić mniejszą moc na kuchence i czekać dłużej, żeby się powolutku smażyły (?). Zrobiłam wszystko zgodnie z przepisem poza dodaniem oleju, chociaż nie wydaje mi sie, aby to miało się przyczyniać do puszystości. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńTo może być kwestia oleju oraz proszku do pieczenia.
UsuńPytanie też czy użyłaś drobnych czy zwykłych płatków owsianych.
dodaj więcej proszku do pieczenia
Usuńznakomite!! ps zamieniłam mąkę pszenną/orkisz oraz płatki na mąkę osianą GF, a cukier na syrop z agawy i też wszystko działa, są puchate i pyszne :) dziękuję Ci o VeganNerdzie!
OdpowiedzUsuńaha, czyli zrobiłaś całkiem inny przepis :D :D :D :D
UsuńDodalam 1 lyzeczke proszku i 1/2 lyzeczki sody. Wyszly fenomenalne!! Jak z obrazka! Dziekuje za przepis!
OdpowiedzUsuńA czy znasz kalorycznoc potrawy bo jestem na redukcji a wygladaja pysznie
OdpowiedzUsuńBosz! Jakie one pyszne! Najlepsze pankejki, jakie wyszły z mojej patelni! 😍
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńMam niemowlaka, więc zrobiłam bez cukru. Według nas to najsmaczniejsze placuszki z bananem jakie jedliśmy, a było ich mnóstwo. Już z nami zostaną. Dzięki za super przepis.
OdpowiedzUsuńBananowy smak to coś wyjątkowego. Warto go wykorzystać w różnego rodzaju potrawach. Uważam, że placki są wyjątkowe.
OdpowiedzUsuńCzy śniadanie może być podane w bardziej apetyczny sposób :)
OdpowiedzUsuńFajny przepis.ale wyszły ochydnie słodkie a jadam słodycze i je uwielbiam. Dodałam 2lyzki. Polecam 1
OdpowiedzUsuń