Kuchnia wegańska pełna jest tajemniczych trików, dziwnych rozwiązań. Dla tych, którzy w kuchni wegańskiej stawiają pierwsze kroki, wciąż roi się od niewiadomych. Największy strach powodują oczywiście wegańskie wypieki. Bo jak to tak bez jajek? Nie wyrośnie. Opadnie. Będzie zakalec. Wybuchnie!
Zamienników jajek, które używa się do ciast jest bezliku, ale tak naprawdę by wiedzieć, kiedy użyć siemię lniane, a kiedy banana potrzeba po prostu wprawy, doświadczenia i zrozumienia.
Sama już szerokim łukiem omijam tabelki rozpiskami jak zamienić jajko. Bo moim ulubionym sposobem by ciasto było wilgotne i ślicznie wyrośnięte jest...ocet!
Możecie sięgnąć po każdy rodzaj octu, ale tak na prawdę idealnie nadaję się zwykły ocet spirytusowy. Ocet spirytusowy jest absurdalnie tani. Taki ocet Kielecki kosztuje do 2zł, a starczy go na 100 ciast. Możecie użyć go również oczywiście do przetworów.
Niby taki zwykły produkt, a wiecie że historia Octu Spirytusowego sięga 1932 roku? W tedy w Kieleckich Zakładach wyprodukowano pierwszą partię. Do dziś wytwarza się go przy tradycyjnych metodach, które są równie tajemnicze jak wegańskie wypieki. Jeśli lubicie produkty z tradycją, warto docenić poczciwy ocet. Producent, chcąc podkreślić pochodzenie swojego wyrobu i jego 85 –letnią tradycję postanowił dokonać zmiany wizerunku produktu. Od teraz na etykiecie Octu spirytusowego 10% będzie widniał napis „Ocet Kielecki”.
Biszkopt wegański idealnie sprawdza się jako szybki wypiek. Z powodzeniem przygotujecie z niego spody na tort. Biszkopt wychodzi zawsze, jest bardzo miękki i puszysty. Można przekładać go kremem lub piec z wybranymi owocami.
- Nie podaję gramów tutaj ważniejsze są proporcje.
- Przygotuj 2 takiej samej wielkości szklanki- takie po 220-250 ml.
- Sięgaj po truskawki, morele, brzoskwinie, agrest, porzeczki, a nawet winogrona!
- Przepis na tort z tym biszkoptem znajdziesz w mojej książce.
🔬 EKSPERYMENT 🔬
Na początku mały eksperyment
- Przygotuj małą miseczkę z odrobiną sody.
- Przygotuj ocet spirytusowy i delikatnie skrop sodę.
- Widzisz jak buzuje?
- Ta, sama reakcja zajdzie w biszkopcie. Dodatkowa wysoka temperatura sprawi, że ciasto będzie wyrośnięte i wilgotne w środku.
💚 💚 💚 💚
1 szklanka mleka sojowego
1 łyżka octu winnego/jabłkowego/spirytusowego
1/2 łyżeczki sody
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/4- 1/3 szklanki cukru
1/4-1/3 szklanki oleju
szczypta soli
truskawki lub inny owoc
💚 Odlej mleko i dodaj do niego ocet. Mleko sojowe od razu zaczyna się ścinać. Wymieszaj i zostaw na 2-3 minuty.
💚 Mąkę przesiej do miski.
💚 Dodaj sodę, proszek do pieczenia, sól i cukier.
💚 Powoli dolewaj mleko ciągle mieszając.
💚 Na koniec dodaj olej.
💚Ciasto powinno mieć delikatną i gładką konsystencję.
💚 Jak zostawisz je na chwilę, zobaczysz delikatne bąbelki powietrza. Ocet i soda robią swoje!
💚 Umyj owoce i przekrój je na mniejsze kawałki. Sięgaj po truskawki, morele, brzoskwinie, agrest, porzeczki a nawet winogrona!
💚 Piecz w 175 stopniach przez około 30 minut. Wierzch ciasto powinien być zarumieniony i pękać.
Wyglada cudownie!😊😊😊 A jaki olej użyłaś? 🤔
OdpowiedzUsuńNat
Może byc jakikolwiek od roztopionego kokosowego po zwykły rzepakowy. Taki do codziennego gotowania :))
UsuńCzy może być zwykle mleko 0.5 %?
UsuńA czy może być do tego mleko ryżowo-kokosowe zamiast sojowego?
OdpowiedzUsuńPewnie tak, sojowe ładniej sie zakwasza. Robi się taki "jogurt"
Usuń"W tedy w Kieleckich Zakładach wyprodukowano pierwszą partitę." Partita. Parttita di calcio. Aceto. Whatever :P Piękne zdjęcia! Spadłaś z nieba z tym przepisem, bo od 10:00 kręcę się po kuchni i nie wiem, o co mi chodzi. Teraz już wiem. Do octu!
OdpowiedzUsuń*poprzestawiało mi literki i spacje. To niedocukrzenie organizmu. Mea culpa :P
UsuńPartita jakie piękne słowo wymyśliłam :D :D
UsuńSuita barokowa lub partita – szereg tańców, zwykle w następującej kolejności: allemande, courante, sarabanda i gigue, często jednak rozszerzana o inne tańce (np. passepied, menuet, gawot) lub ustępy nietaneczne (np. burleska, scherzo, aria, sinfonia). (Z Wikipedii)
UsuńŚwietny pomysł! :)
OdpowiedzUsuńAkurat jak szukałam prostego przepisu na biszkopt na 18-nastkę brata :D
OdpowiedzUsuńDzięki za czytanie w myślach!
-Agata
Chciałabym poznać optymalne wymiary foremki na proporcje tego biszkoptu. Dziekuje
OdpowiedzUsuńna zdjęciu jest 18x18 i ciasto wychodzi dość wysokie.
UsuńPięknie dziękuję. Zrobię go dziś dla gości.
UsuńTrudno uwierzyć. Niesamowicie wygląda:)
OdpowiedzUsuńCzy zamiast zwykłego octu można użyć ocet jabłkowy?
OdpowiedzUsuńJak najbardziej!
UsuńŚwietnie, zatem biorę się do roboty :D Dziękuję, jest Pani najlepsza!
Usuń<3 <3 "Pani" to moja mama, Alka jestem :))
UsuńMoże być mąka bezglutenowa?
OdpowiedzUsuńZależy jaka. Na blogu jest przepis na biszkopt z maki jaglanej. Można użyć tez gotowej mieszkanki, ale biszkopty bezgluta nie wychodzą, aż tak sprężyste i wilgotne.
UsuńDzisiaj zrobiłam kolejny, z podwójnej porcji:) z mąki orkiszowej jasnej, z miksem owoców:) Znika bardzo szybko:)) Niektórzy się dziwią, że jakim sposobem wyszedł taki placek bez jajek?:)) ..a jednak to możliwe;)
OdpowiedzUsuńDzięki za przepis:)
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego:)
Świetnie! Dopiszę, że inne mąki wchodzą w grę! <3
UsuńZrobiłam dokładnie z przepisu, z podwójnej porcji, ale wyszedł zakalec :( Chyba dodałam za dużo owoców (porzeczki i brzoskwinie). No nie wiem, może spróbuję jeszcze raz, ale z mniejszą ilością owoców..
OdpowiedzUsuńWychodzi wspaniale na pełnoziarnistym orkiszu! :) Zrobiłam z czarną porzeczką, a druga porcja na tort! :) Cudna jesteś!
OdpowiedzUsuńJednak jestem zywym przykladem ze mozna cos bardzo latwe moze nie wyjsc :P wyszedl mi bardzo pyszny zakalec. Podejrzewam ze przesadzilam z owocami :) Mam pytanie czym mieszalas ciasto? Mikserem czy moze recznie? Zastanawiam sie czy wina nie lezy w tym ze mieszalam recznie trzepaczka.
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie Wiolka
Mieszałam trzepaczką. Albo za dużo owoców, albo stary proszek do pieczenia.
UsuńZdecydowanie moim problemem bylo za duzo owocow. Od czwartku (dzis jest poniedzialek) biszkopt robilam 3 razy :) znika jak zaczarowany ;)
UsuńPozdrawaim Wiolka
U mnie niestety też zakalec, ale przyznaję, że pyszny. Robiłam na jasnej orkiszowej, ciasto podczas pieczenia pięknie wyrosło, ale wydaje mi się, że za niska temperatura była, pieklam prawie 40 min, a wciąż było jasne, wyłączyłam kiedy zaczęło pękać z wierzchu i patyczek był suchy. Potem niestety opadlo i w środku zrobił się pysznie zakalcowate :-))) I tak je zjem! Następnym razem zwieksze temperature, owoców nie dawałam dużo wiec to z pewnością nie to.
OdpowiedzUsuńP.S. Początek mnie zmylil z ta sodą i miseczka, wlalam tam ocet, myślałam,że to do przepisu... potem wlalam wszystko do mleka...Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że wykonanie przepisu zaczyna się niżej, mleko z octem i soda poszło do zlewu i od nowa:-P
P.S.2. Bardzo lubię ten blog <3
Dzieki slicznie za odpowiedz!
OdpowiedzUsuńMysle ze ze jednak owoce i tak jak w komentarzu ponizej za krotko pieklam. Proszek do pieczenia swiezy ;)
Zakalec byl tak pyszny ze 3/4 zjadlam o 11 w nocy :)
Napewno sprobuje jeszcze raz.
Wiolka
Świetny pomysł! :-)
OdpowiedzUsuńดูหนัง
Mieszanka jasnego orkiszu + pełnoziarnista pszenna ( konkretnie typ 750) = zakalec.
OdpowiedzUsuńA szkoda!:(
Chociaż faktycznie w smaku nawet smaczny, chociaż jak dla mnie zbyt słodki i... tłusty. Na szczęście maliny swoja kwasowatkością w jakimśstopniu to przełamują.
Ja też zapewne jeszcze wypróbuje ten przepis, ale z inną maką, no i zmienjszyłabym ilość cukru i oleju (kokosowego), o ile tak można ;)
Ciasta wegańskie należy mieszać bardzo krótko, tylko do połączenia składników. Nawet jeśli zostaną małe gródki to i tak rozpuszczą się podczas pieczenia. Zbyt długie wyrabianie powoduje uwalnianie glutenu z mąki w połączeniu z wilgocią mleka bądź wody. Wtedy może wyjść zaklęć albo gumowa konsystencja.
OdpowiedzUsuńAla, a czy myślisz, że bez oleju a z większą ilością mleka wyjdzie? Wiem, że nie będzie tak wilgotny, ale zależy mi na opcji fat-free :)
OdpowiedzUsuńMleko i olej to dwie różne rzeczy. Większa ilość mleka może spowodować zakalec. Tutaj chodzi o inny rodzaj wilgotności, którą uzyskuje się właśnie dzięki olejowi. Olej rozkłada się po całym cieście, nieparuje. Nie jest to równoważnea wypiciu go duszkiem ;) Bez niego ciasto może po prostu nie wyjść, wiec nie polecam pomijania oleju.
Usuńok, dzięki za info :)
UsuńMleko sojowe sie niescielo....
OdpowiedzUsuńZrobiłam z tego zebrę. Eyszła smaczna wilgotna i nie trzeba tak długo ucierać jak z jajkami tylko moesza się nak mufiny. Już połowy nie ma. Dodałam wiecej proszku do pieczenia i octu bo nie miałam sldy o wyszło dobrze. Piekłam na pszennej mące. Polecam !
OdpowiedzUsuńWielokrotnie robiłam. Używałam różnych mąk - zawsze 1/2 pszennej a reszta to jaglana, owsiana. Super szybkie i smaczne.
OdpowiedzUsuńA czy mocno czuć ten ocet w gotowym cieście?
OdpowiedzUsuńA czy mocno czuć ten ocet w gotowym cieście?
OdpowiedzUsuńDzień dobry, czy zamiast mleka sojowego można użyć np. owsianego?
OdpowiedzUsuńCzy to ciasto przypomina w smaku biszkopt? a jak nie, to co najbardziej? :)
OdpowiedzUsuńto jest biszkopt
Usuńhej, czy pozostawiasz ciasto do ostygnieciu w piekarniku czy wyciagasz od razu do temp pokojowej? :)
OdpowiedzUsuńnależy wyciągnąć
UsuńNiestety, ale zrobiłam wszystko zgodnie z przepisem,ze zwykłej mąki, na wierzchu mało owoców, a i tak wyszedł zakalec :(
OdpowiedzUsuńmoże proszek był stary
Usuńzrobiłam z truskawkami, wrzuciłam bardzo dużo owoców i wyszło mokre, ale pyszne i urośnięte! <3 gastrofaza, zniknęło już dawno. Bossskie!
OdpowiedzUsuńsuperr!!
UsuńNiesamowite! W moim piekarniku każde ciasto jest zakalcem... każde poza tym jednym! Cudowny przepis, robię je już drugi raz. Nic nie da się zepsuć <3
OdpowiedzUsuńUżyłam mleka migdałowego i oliwy :) Piekłam jako podstawę do tortu, z formy 24 cm - wyszły dwa dość grube blaty :) Nasączyłam malinową herbatą i wyszedł super biszkopt jako podstawa tortu:)
OdpowiedzUsuńFajne, wypróbuje. Tylko ten tytuł "święta książka" mnie razi. To chyba niezamierzone było ?
OdpowiedzUsuńHej czy zamiast octu z mlekiem mogę dodać jogurt kokosowy lub sojowy ?
OdpowiedzUsuńZrobię jako spód do tortu. Wyszło mi że żeby była taka wysokość to forma o średnicy 20 cm, ja robię na 24, upiekę 2 i każdy przekroję, mam nadzieję, że będzie git 😆
OdpowiedzUsuńRobiłam pierwszy raz z owocami - wyszedł idealnie puszysty, miękki, ideał! Robiłam drugi i trzeci bez owoców, jako blaty na tort- wyszły pyszne zakalce :( Ale podejrzewam dlaczego. Za długo mieszkałam łyżką w kanciastej misce, bo chciałam rozmieszać wszystkie grudki i mąkę, która weszła w rogi miski... Następnym razem zmienię miskę i krótko wymieszam. Oby wyszło ❤️
OdpowiedzUsuńDzięki, Ala za to,co robisz ❤️
A czy można zrobić ten biszkopt z maki kokosowej?
OdpowiedzUsuńA czy można zrobić ten biszkopt z maki kokosowej?
OdpowiedzUsuńA czy można zrobić ten biszkopt z maki kokosowej?
OdpowiedzUsuńPewnie można ale nie w takich proporcjach
UsuńWdzięczna <3
OdpowiedzUsuńNa jak dużą foremkę jest to porcja ciasta ?
OdpowiedzUsuńI czym foremkę najlepiej wysmarować ?