Gofry albo inaczej wafle kojarzą się z morzem i polskimi kurortami.
Budki z goframi to nieodłączny krajobraz polskich nadbałtyckich plaż. Jeśli chcecie wrócić wspomnieniami do rodzinnych wycieczek nad morze zapraszam po przepis po tradycyjne wegańskie gofry.
Dziś coś innego. Bo gofry nie muszą być tylko z pszennej mąki i na słodko. Dziś śniadaniowa, wytrawna, przepyszna wersja gofrów bez glutenu.
Podstawą masy na gofry jest marchewka.
Dlaczego użyłam spiralizera, a nie zwykłej tarki?
po pierwsze dla długich i cienkich wiórów/makaronów. Masa się dobrze układa w zapiekaczu.
Ostrze spiralizera jest bardzo ostre, więc obieranie idzie sprawnie, a warzywo nie zaczyna puszczać od razu soków no i chyba najważniejsza jest przy tym zabawa!
Spiralizer uważam za fajny gadżet, z początku musiałam się do niego przyzwyczaić i nauczyć. Pierwszym warzywem jakiego użyłam był seler, i maszyna sobie z nim średnio radziła. Miękkie warzywa jak cukinia wychodzą bez zarzutów, podobnie jest z twardymi i zwartymi jak burak czy marchewka.
Trzeba w tedy użyć trochę siły i postawić spiralizer na stabilnym podłożu by się nie gibał. Mnie się trochę gibie i dla mnie to minus. Ale dzięki temu gadżet jest lekki i łatwy w przechowywaniu.
Ale mam nadzieję, że wyczaruje Wam sporo fajnych przepisów, ale nie tylko na warzywne makarony!
Warto jeszcze pamiętać by wcześniej obrać twarde warzywo ze skórki, bo ta czasem zahacza się miedzy ostrza. Trzeba po prostu nabrać w prawy i nauczyć się dobierać warzywa.
Link do sklepu:
http://benriner.pl/
Ps. Postanowiłam przygotowywać dla Was więcej opcji śniadaniowych. Będzie kolorowo!
na 2-4 gofry
1-2 twarda marchewka
1/4 łyżeczki soli
1/3-1/2 szklanki wody lub naturalnego mleka roślinnego
1 łyżka oleju
❤ Marchewki obierz i umyj. Przy pomocy spiralizera przygotuj marchewkowe wstęgi.
❤ W misce wymieszaj trzy duże łyżki mąki z ciecierzycy z wodą. Dolewaj wodę powoli. Powinno powstać ciasto niego gęściejsze w konsystencji takiego na naleśniki.
❤ Dodaj curry, sól i olej.
❤ Przesyp marchewkę i wymieszaj.
❤ Na koniec dodaj stary na tarce ser wegański i wymieszaj.
❤ W zależności od gofrownicy piecz od 5-15 minut, aż gofry ładnie się przyrumienią. Moją gofrownica ma słabą moc i piekę je dość długo. Na początku lekko odchyl skrzydło i sprawdź, czy górna warstwa pprzywiera czy ładnie odchodzi. Sposób na gofrownice jest też taki, że przed wlaniem masy warto lekko natłuścić formy w góry o dołu.
❤ Podawaj z keczupem lun sosem na bazie tahini.
po zdj na insta tego sie nie spodziewałam!! extra! :)
OdpowiedzUsuńwow, tego sie nie spodziewałam. Uwielbiam gofry wiec na pewno wypróbuje:)
OdpowiedzUsuńteż uwielbiam te marchewkowe cuda :D
OdpowiedzUsuńSmacznie! :)
OdpowiedzUsuńwłaśnie brakuje mi w moim wegańskim menu gofrów, lece do sklepu po ser i chyba wypróbuje :)
OdpowiedzUsuńNa blogu też jest przepis na klasyczne z syropem klonowym :) http://wegannerd.blogspot.com/2016/01/weganskie-gofry-z-syropem-klonowym.html#
UsuńMuszę wypróbować tym bardziej, że wegańskie gofry mi nigdy dotychczas nie wyszły. A Twoje wyglądają wspaniale i na pewno mają ciekawy smak :)
OdpowiedzUsuńAnia S, może Ci nie wyszły, bo masz słabą gofrownice? Ja też tak kiefyś miałam, a teraz jak używam dezala to wszytko jest w porządku. Marchewkowe gofry robiłam już wcześniej i naprawdę są obłędne. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuń