marca 24, 2016

marca 24, 2016

AWARYJNY ŻUREK NA ŚWIĘTA ZE SMAŻONYMI MAJERANKOWYMI PIECZARKAMI






Bez wstępnych ceregieli. Święta Wielkanocy  są trudne. Większość w tedy pracuje i musi pogodzić ze sobą obrazki gospodarza/gospodyni domu i innych obowiązków i pracy. 
Czasem nie ma czasu piec wcześniej pasztetów, czy innych rarytasów. 
Ale warto znaleźć kilka chwil na świąteczny żurek, który wyjdzie pyszny.
Pod spodem przepis i podpowiedzi jak zrobić pyszny żurek i się nie namęczyć





1L wywaru z warzyw
1 szklanka zakwasu na żur (jeśli nie masz swojego kup go w eko sklepie, pamiętaj by był przechowywany w szklanej butelce, nie workach czy plastiku)

400g pieczarek (im mniejsze tym lepsze)
2 łyżki oliwy
1/2 łyżeczka soli
1 łyżeczka żurkowej wody
2 łyżeczki majeranku
pieprz


Po kolei

Wywar:
Na początek nastaw bulion. Pamiętaj możesz dodać każde warzywo:  marchewkę, pietruszkę, kawałek selera,  kapustę, białą cebulę i jabłko. Dodaj również ziarna jałowca, ziele angielskie i parę listków laurowych, natkę pietruszki i suszony lubczyk. Śmiało nie dodawaj po jednej sztuce, a po kilka.  Do świątecznego wywaru dodaj garść suszonych podgrzybków. By wywar miał ciekawy bogaty smak, dodaj około 1/2 szklanki białego wytrawnego wina. Resztę wypij w końcu idą święta. Całość zalej około 1-1,5 L wody. Gotuj  na małym ogniu przez około 3h. Możesz zrobić to w piątek lub sobotę wieczorem.



Odcedź warzywa od bulionu. Przelej bulion do czystego garnka. Dodaj zakwas. Zagotuj i gotuj na małym ogniu około 5-10 minut. Spróbuj, dopraw solą i czarnym pieprzem. Jeśli zupa jest za mało kwaśna dodaj więcej zakwasu.



Pieczarki oczyść. Duże przekrój na pół, małe zostaw. Przenieś pieczarki na patenie. Dodaj olej, sól i majeranek. Dodaj ocet lub wodę z żurku dosłownie parę kropel. Dzięki temu pieczarki nie ściemnieją.  Wymieszaj.  Smaż aż pieczarki zmniejszą swoja objętość.

Żurek podawaj z pieczarkami.

❤ By podkręcić smak żurku, w momencie kiedy dodajesz do wywaru zakwas dodaj też 2-3 obrane i zgniecione nożem ząbki czosnku i kawałek chrzanu, ewenutalnie 1/2 łyżeczki tartego chrzanu. 

8 komentarzy:

  1. Nie robiłam jeszcze żurku z pieczarkami, fajny pomysł :)

    OdpowiedzUsuń
  2. przepis znalazł się już na mojej świątecznej liście dań świetny pomysł i świeże nowe smaki :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Zupka wygląda bardzo dobrze.Jeżeli szukasz wegańskich lub bezglutenowych przepisów, zapraszam do siebie

    OdpowiedzUsuń
  4. Niestety po wykonaniu zakwasu wg przepisu z tego bloga i dalej idąc za wskazówkami z tego przepisu, wyszła zupa, która w smaku zupełnie żurku nie przypominała. Na pomoc zawołałam mamę i całe szczęście, że dodała do niej trochę cytryny, octu i innych cudow i smak się poprawił choć do ideału mu daleko. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pytanie kiedy był robiony zakwas? Bo to przepis niemal taki sam jak wszędzie.:)

      Usuń
  5. Żurek prezentuje się naprawdę dobrze. Cenię Twoje przepisy, mimo że sam jestem mięsożercą. Niedawno przygotowałem żurek według tego przepisu: https://najlepszewkuchni.pl/przepis/zurek-na-kosciach-wedzonych.html i był fantastyczny. Następnym razem przygotuję go według Twoich wskazówek i sprawdzę, który smakuje mi lepiej. Trzymaj się!

    OdpowiedzUsuń