Od paru słodkich wpisów staram się udowodnić, że pieczenie bezglutenowe to bardzo prosta sprawa. Sama swego czasu podchodziłam do bezglutenowego pieczenia sceptycznie, a duży strach przed pieczeniem sprawiał, że moje eksperymenty nie kończyły się dobrze. Cały czas nabieram w tym wprawy, a że odwagę już mam sporą, wypieki z pieczenia na pieczenia przygotowuję z większą świadomością tego co robię.
Osobiście do pieczenia bezglutenowego podchodzę z własnego wyboru i z dużej ciekawości. Wiem natomiast, że jest to dieta eliminująca i dotyka coraz więcej ludzi- smakoszy. Dlatego, zamiast załamywać ręce proponuję miksować orzechy i kasze na mąki, szukać odpowiednich produktów w sklepach i nie bać się. Początki bywają trudne, ale na szczęście bardzo smaczne!
W lecie pieczenie to sama przyjemność. Wystarczy sprawdzona receptura na ciasto i garść sezonowych owoców. Były już borówki, były czerwone porzeczki i maliny, były truskawki i agrest, czas najwyższy na leśne bohaterki- ostrężyny.
Tym razem sięgnęłam po najtańszą z możliwych mąk- mąkę z kukurydzy, do tego domowa mąka z kokosa- nada ciastu fajnego orzechowego smaku. Całość połączy mąką ryżowa, jest bardzo lekka.
Jeśli nie chcecie używać cukru polecam ksylitol czyli cukier z brzozy. Idealnie sprawdzi się w każdych słodkich wypiekach.
♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
Składniki:
200g mąki kukurydzianej
50g mąki z płatków kokosowych
50g łyżki mąki ryżowej
1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
1/2 łyżeczka sody
1/2 szklanki cukru lub ksylitolu
1/4 szklanki oleju
sok z 1/2 cytryny
300ml mleka sojowego
1 łyżka wody różanej
300g jeżyn
ewentualnie cukier puder
Przygotowanie:
♥ W misce wymieszaj mąkę kukurydzianą, ryżową i kokosową. Dodaj proszek do pieczenia i sodę. Wymieszaj.
♥ Odmierz do kubka mleko sojowe i dodaj sok z cytryny. Wymieszaj.
♥ Dodaj mokre składniki do suchych i zacznij mieszać. Dodaj wodę różaną i olej. Mieszaj. Konsystencja powinna być dość mokra.
♥ Na koniec dodaj cukier. Wymieszaj dobrze ciasto.
♥ Przygotuj blachę do pieczenia i nagrzej piekarnik do 170 stopni. U mnie mała tortownica o średnicy 21cm.
♥ Dno foremki wyłóż papierem do pieczenia.
♥ Przelej masę do foremki. Posyp po wierzchu jeżynami. Zostaw garść na później.
♥ Piecz aż brzegi ciasta się zarumienią, czyli około 20-30 minut. Sprawdzaj patyczkiem lub nożem, czy ciasto jest suche w środku. To najlepszy miernik.
♥ Po wyciągnięciu ostudź ciasto i przestrój świeżymi owocami.
♥ Jeśli lubisz słodycz posyp ciasto cukrem pudrem lub pudrem z ksylitolu.
raz, w lutym 2014 roku skusiłam się na upieczenia bezglutenowego brownies z mąką ryżową i kaszy jaglanej, z burakiem. Generalnie wyszło tragicznie, smakowało jakbym jadła glebę i nawet mój chłopak nie miał siły kłamać, ze jest dobre ;) Może dzięki Tobie pokonam traumy i spróbuję raz jeszcze ;) Wyglądają bardzo smakowicie, a jedno z Twoich bezglutenowych wypieków już mi zachwalała kumpela, wiec tym bardziej, tym bardziej... :)
OdpowiedzUsuńBoskie! Do wypróbowania :)
OdpowiedzUsuńJeżyny to zdecydowanie takie owoce, które lubią być fotografowane; ))
OdpowiedzUsuńna czym polega "domowa mąka kokosowa" ? czy to są zmielone wiórki kokosowe?
OdpowiedzUsuńMam pytanie dot. robienia mąk z kaszy czy migdałów. Mam zwykly blender typu żyrafa. Czy zrobię nim mąkę? Nie wyjdzie mi z migdałów masło? Czy może jednak powinnam zainwestować w jakiś inny sprzet typu młynek do kawy czy inna końcówka blendera? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedz;)
OdpowiedzUsuńz własnego doświadczenia stwierdzam, że do robienia mąk najlepszy jest młynek do kawy. Nie musi być super-hiper, ale generalnie im większa moc, tym lepiej. Ostrze też są ważne, żeby się nie skruszyły :)
UsuńTrzeba przyznać, że wygląda przepięknie. Kiedyś lubiłam ciasta z wszelkimi kremami, po których czułam się niesamowicie ciężko, a teraz... Teraz na samą myśl mam mdłości. Uwielbiam za to wszystkie ciasta z owocami, a jeżyny wręcz ubóstwiam, więc hmm... kto wie czy w najbliższym czasie nie spróbuję swoich sił :)
OdpowiedzUsuńSiedzę w pracy i ślinię ekran monitora ...boskie :)
OdpowiedzUsuńno fajne to ciacho!
OdpowiedzUsuńWlasnie to ciasto zrobilam, wyszlo naprawde pyszne ale w srodku zupelnie mi sie nie upieklo :( powinnam piec dluzej niz 20 minut?
OdpowiedzUsuńJa mam starą kuchenkę gazową, moim piernikiem upieczenia ciasta jest właściwie zarumienione brzegi lub warto sprawdzać nożem lub wykałaczką, czy ciasto jest gotowe. Przepraszam, dopiszę to bo mi umknęło :)
UsuńDzięki! :)
UsuńCzy ten spód nadawałby się aby ułożyć na nim masę makową? Na zdjęciu wygląda na kruchy i chciałyśmy zaryzykować ale jednak chcemy zasięgnąć opinii specjalisty :D
OdpowiedzUsuńWitam, chciałam zapytać,czy cukier można zastąpić jakimś innym PŁYNNYM slodzidlem?
OdpowiedzUsuńI jeszcze czy bez wody różanej sie obędzie, czy to jest jakis istotny składnik, czy tylko jakas opcja smakowo-zapachowa?;)
Bardzo smaczne ciasto, jednak...strasznie sie kruszy, dosłownie rozpada sie w rekach i trzeba jesc ostrożnie, czy to normalne czy ja coś zle zrobiłam?
OdpowiedzUsuń