Keczup, keczap ketchup jakkolwiek to wymówisz i tak wszyscy wiedzą o co chodzi.
A sprawa dotyczy pysznego intensywnie pomidorowego sosu. Najlepszy dodatek do grzanek, zapiekanek, hot dogów, kanapek i śniadań. Oczywiście nie trzeba dodawać, bo to rzecz jasna, że najlepszy keczup to ten domowy. Własnymi rękami przetarty przez sitko!
Pamiętam smak keczupu, który robiła moja babcia, był idealny do zapiekanek ze starego opiekacza. Cudnie pomidorowy o naturalnej rzadkiej konsystencji. Te kupione aczkolwiek czasem też dobre, nie umywają się do domowych receptur z dodatkiem śliwek czy papryki. Każdy ma swoje ulubione smaki. Keczup może być łagodny, słodki, bywa nawet pierońsko ostry.
Mój przepis łączy w sobie wszystkie cechy. Pomidor sam w sobie jest słodki, podkreślam ten smak jabłkiem, cukrem i aromatycznym cynamonem. Dla przyjemniej ostrości dodaje 3 małe papryczki chilli pepperoni. Takiemu keczupowi, może daleko do znakomitego prostego sosu marinana, jednakże i ten idealnie sprawdza się na spodzie pizzy.
Zachęcam do eksperymentowania ze smakami i zamykaniem aromatu letnich pomidorów w słoiku. Taki keczup to nie tylko pyszna gratka dla domowników, ale wspaniały podarunek dla przyjaciół.
Do roboty keczupów marsz!
- 2 kg pomidorów
- 2 jabłka
- 1 czerwona papryka lub 1 łyżka mielonej słodkiej papryki
- 5 ząbków czosnku
- 1/2 łyżki stołowej cukru
- 1 łyżka płaska stołowa soli morskiej
- 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu
- 1 łyżeczka cynamonu
- świeże oregano
- świeża bazylia
- 3 malutkie suszone papryczki pepperoni
- 5 łyżek oliwy z oliwek
♥ Warzywa i owoce umyj i pokrój na kostkę. Usuń zielone części i gniazda nasienne w jabłkach. Przełóż do dużego garnka.
♥ Dodaj przyprawy: cynamon, sól, pieprz, cukier, papryczki chilli i dużo świeżych ziół i czosnek.
♥ Gotuj na małym ogniu pod przykryciem. Mieszaj od czasu do czasu.
♥ Niech sos gotuje się około 40 minut.
♥ Następnie zostaw keczup do ostygnięcia.
♥ Chłodny ketchup zmiksuj blenderem, a następnie przelej go do innego garnka przez sitko. Przecieraj drewnianą łyżką lub chochlą tak by odpady (skórki i pestki) zostały w sitku.
♥ Keczup ponownie wstaw na mały ogień.
♥ Miedzy czasie dodaj oliwę i wymieszaj.
♥ Zagotuj sos.
przechowywanie
♥ Przygotuj około 5 słoików z zakrętkami. Wyparz je wrzącą wodą, a zakrętki przetrzyj wacikiem z dodatkiem spirytusu lub denaturatu.
♥ Wlewaj gorący sos do słoików i zakręć je mocno. Tak przygotowany sos można przechowywać w lodówce do okolo miesiąca.
pasteryzacja
♥ Słoiki z keczupem przełóż do dużego garnka.
♥ Zalej wrzątkiem do 3/4 ich wysokości - pod zakrętką
♥ Gotuj na małym ogniu 15 minut.
Domowy keczup jest najlepszy:) Nic nie zastąpi jego smaku:)
OdpowiedzUsuńświęta prawda! :D
Usuńile słoików ci wychodzi?
OdpowiedzUsuń5 takich po 320 ml
UsuńNie rozumiem, dlaczego należy przetrzeć ketchup, skoro wcześniej się go miksuje, czyli skórki i pestki się zmiksują.
OdpowiedzUsuńZawsze coś zostaje, jak nie pestki to skórki z pomidora i papryki ;) A przetarty ma zupełnie inną konsystencję, tak jak z zupą robi się puszysta. Trochę więcej pracy, ale warto ;)
UsuńZrobiłem keczup. Pierwszy raz tak ściśle trzymałem się przepisu, zabrakło mi jedynie papryczki, więc dodałem jakiegoś ostrego curry. Byłem na początku trochę zaniepokojony konsystencją takiej "zupki", która bulgotała w garnku, bo wydawała mi się za rzadka, ale po 30 minutach widać już było efekt w postaci gęstego kremu. Keczup pachnie i smakuje wybornie! Palce lizać, dosłownie!
OdpowiedzUsuńTaki domowy zawsze będzie bardzo rzadki od takiego kupnego. Wszystko świeże, bez ulepszaczy i zapychaczy. Moja babcia zawsze robiła taki rzadki keczup, dla mnie i tak był boski!
UsuńTrochę zazdroszczę, moje zapasy już daaawno się skończyły :(